Преподобный Зинон постник

День памяти: 30 января ст. ст./ 12 февраля н. ст.

Икона прп. Зинона постника

Преподобный Зинон, постник и трудолюбец Печерский, в Дальних пещерах. В 3-й песни канона преподобным в Дальних пещерах он прославляется как «сияющий постом».

Преподобне отче Зиноне, / преподобне и честне житие твое на земли препроводивый / и тем Богови по премногу благоугодивый, / моли о нас, / чтущих память твою.

Восхвалялся днесь, преподобне Зиноне,/ яко преподобен во славе,/ и радуяся давидски на ложи своем во Царствии Небеснем,/ не премолчи о нас мольбу принести ко Господу.

Прп. Леонтий канонарх Прп. Захария постник