Преподобный Макарий постник

День памяти: 19 января ст. ст./ 1 февраля н. ст.

Икона прп. Макария Подвизался в ХIII-ХIV вв. в Киево-Печерском монастыре. Отличаясь нестяжательностью, великим усердием к храму Божию, кротостью, смирением. После многих трудов и подвигов преподобный Макарий мирно отошел ко Господу. Тело его было погребено в Ближних пещерах.

Тропарь, глас 4:

Бывший нестяжателем Христа ради и Того за многия твоя добродетели в сердце твое вселивый, блаженне Макарие, молися о нас, поющих тя.

Кондак, глас 2:

Вышних ища, нижних не стяжал еси и нестяжание, яко колесницу огненну к небеси, себе уготовав, со Ангелы жити сподобился еси, Макарие славне, с нимиже Христа Бога моли о всех нас.

Прп. Иоанн Богоугодный 12 мастеров зодчих