Преподобный Евфимий иеросхимонах

День памяти:  20 января ст. ст./ 2 января н. ст.

Икона прп. Евфимия иеросхимонаха

Преподобный Евфимий, схимник Печерский (XIV в.), наложил на себя обет безмолвия, открывая уста только для Богослужения и молитвы. Питался иеросхимонах-молчальник одними травами. Погребен в Дальней Феодосиевой пещере Киево-Печерского монастыря.

Евфимие всечестне, преподобным единоревнителю и Ангелом собеседниче, получивый с ними житием своим чистым и безмолвным вечная благая, молися Господеви присно о всех нас, да и мы тех же благ сподобимся.

Яко приял еси схиму, бысть выну тих и молчалив, препо­добне, никогдаже бо ни с ким, разве молитв ко Господу, ничесоже глаголал еси, и пищи, разве зелия сурова, никоея же вкушал еси. Тем обрет днесь пищу неиждившую на небеси, Евфимие, моли и нам тояжде причаститися.

Прп. Пимен игумен, постник Сщмч. Лукиан